Bardzo mała łazienka

Bardzo mała łazienka

Bardzo mała łazienka to spory kłopot aranżacyjny.

W końcu zaplanowanie niewielkiej przestrzeni w taki sposób, aby można z niej było komfortowo korzystać, nie należy do najłatwiejszych zadań.

Jak więc urządzić bardzo małą łazienkę? Przedstawiamy kilka trików, dzięki którym łatwiej będzie można zagospodarować to wnętrze.

Jak urządzić bardzo małą łazienkę

Urządzenie bardzo małej łazienki stanowi coraz mniejszy problem, ponieważ producenci wychodzą naprzeciw klientom, którzy są ograniczeni niewielkim metrażem tego pomieszczenia. W ich ofertach można coraz częściej spotkać wyposażenie łazienek o niestandardowych wymiarach.

Wymienić tu można między innymi narożne umywalki, asymetryczne wanny, czy boczne szafki. Dzięki tym rozwiązaniom łazienka, która na pierwszy rzut oka wydaje się niemożliwa do urządzenia, może być przestronna, wygodna i funkcjonalna.

Aranżację bardzo małej łazienki należy rozpocząć od planowania całej przestrzeni. Najważniejsze jest zastanowienie się, jakie elementy wyposażenia są niezbędne, co powinno się w łazience znaleźć i co konkretnie będzie w niej przechowywane.

Czy zmieści się pralka, a może trzeba będzie ją przenieść do innego pomieszczenia? Czy ma być wanna albo prysznic? Właśnie na tego typu pytania należy odpowiedzieć sobie w pierwszej kolejności.

Bardzo mała łazienka z prysznicem 

Standardem jest to, że większość osób rezygnuje z wanny na rzecz prysznica w przypadku łazienki o niewielkim metrażu. To naprawdę dobra opcja, dzięki której możliwe jest uzyskanie dodatkowej przestrzeni. Jakiego typu kabiny są najchętniej wybierane?

Sporym zainteresowaniem cieszą się prysznice typu walk-in. To modele pozbawione brodzika (podbudowy) z samymi przeszkleniami pełniącymi rolę ścianek. Jest to optymalne rozwiązanie w szczególności w przypadku małych łazienek o niestandardowych wymiarach, które stanowią jeszcze większe wyzwanie do urządzenia.

W takich wnętrzach niemożliwy jest montaż tradycyjnej kabiny, czy wanny. Dlatego też warto zdecydować się na prysznic typu walk-in. Alternatywą dla tego rozwiązania są kabiny narożne lub kwadratowe. 

Niewielki metraż nie oznacza, że trzeba koniecznie rezygnować z brodzika. Jeśli kształt i rozmiar łazienki na to pozwala, można też postawić na prysznic z wykafelkowanym brodzikiem z odpływem liniowym bądź brodzikiem osadzonym w posadzce w taki sposób, aby nie powstał próg.

Niezależnie od wybranej opcji, dobrze jest zamontować kabinę z przezroczystymi szybami. Dlaczego przezroczyste szyby i drzwi są tak ważne? To właśnie dzięki nim łazienka wydaje się przestronniejsza, a kabina, która jest największym elementem w całym pomieszczeniu, aż tak bardzo nie przytłacza wnętrza.

Bardzo mała łazienka z wanną  

Wbrew pozorom miłośnicy kąpieli nie muszą rezygnować z wanny. Z łatwością można na rynku znaleźć modele wanien, które powstały z myślą o łazienkach o niewielkim metrażu. Co więcej, w wielu przypadkach istnieje możliwość instalacji parawanu, który pozwoli jednocześnie na korzystanie z prysznica. Rozwiązanie typu dwa w jednym to doskonała opcja dla rodzin z małymi dziećmi.

Jaka wanna najlepiej sprawdzi się w niewielkiej łazience? W przypadku bardzo małej łazienki z wanną optymalną opcją są niestandardowe modele, które są krótsze od przeciętnych wanien, czyli takie o długości 100 lub 120 cm. Po zamontowaniu w nich baterii wannowo-natryskowe oraz parawanu mogą one z powodzeniem pełnić też funkcję prysznica.

##23068617,3879113,23078943##

Popularnym rozwiązaniem są również wanny asymetryczne, które nie zajmują zbyt wiele miejsca. Zaletą tego typu wanien jest to, że w przeciwieństwie do klasycznych, prostokątnych modeli nie pomniejszają one optycznie łazienki. Na tę chwilę producenci wanien oferują wanny asymetryczne w naprawdę wielu kształtach i kolorach, dzięki czemu z łatwością można znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Warto pamiętać, że im jaśniejsza wanna, tym lepiej będzie ona się prezentować w łazience o niewielkim metrażu.

Bardzo mała łazienka w bloku

Jak przedstawia się sprawa w przypadku bardzo małej łazienki w bloku? Zasadniczo identycznie, co w przypadku niewielkiej łazienki w domu. Tutaj również planowanie jest najistotniejszą kwestią całego przedsięwzięcia. W pierwszej kolejności dobrze jest zastanowić się nad tym, co jest potrzebne, a potem zdjąć odpowiednie wymiary.

Na ich podstawie można dobrać pasujące sprzęty - wbrew pozorom nie trzeba wybierać tych najmniejszych. Mycie rąk w małej umywalce jest bardzo niekomfortowe, łatwo przecież rozchlapać wodę na podłogę. Lepiej wybrać sanitariaty o standardowych gabarytach. W końcu liczy się też wygoda używania, a z tych sprzętów korzysta się każdego dnia.

Łazienka na poddaszu?

Metraż nie musi być jedynym utrudnieniem w urządzeniu łazienki. Przeszkodą mogą być także rozwiązania architektoniczne, jak ma to miejsce w przypadku skosów. Na szczęście producenci wyposażenia do łazienki przygotowali się także na taką ewentualność.

Osoby urządzające łazienkę na poddaszu mogą zamówić specjalne kabiny oraz drzwi prysznicowe, które mają ściętą od góry obudowę. Tego typu rozwiązania tworzone są najczęściej na zamówienie. W sytuacji, w której skosy są na tyle niskie, że uniemożliwiają wręcz ustawienie sanitariów pod którąkolwiek ze ścian, można pomyśleć o samonośnych stelażach. 

Półki i schowki podstawą funkcjonalnej przestrzeni

W bardzo małej łazience wystarczy tylko jeden ręcznik położony na widoku, a już odnosi się wrażenie, że panuje w pomieszczeniu bałagan. Z tego powodu tak istotne jest, aby przy projektowaniu wnętrza umieścić odpowiednią ilość półek, wieszaków i szafek, które umożliwią odkładnie przedmiotów na ich miejsce. 

Doskonałą opcją są tak zwane drabinkowe grzejniki łazienkowe, na których można wieszać także ręczniki. Z jednej strony pozwolą one powiesić ręcznik w takim miejscu, aby nie tworzyć wrażenia nieporządku, z drugiej strony to rozwiązanie pozwala łatwo i szybko wysuszyć ręcznik. Grzejnik warto zamontować w pobliżu prysznica albo między wanną i umywalką.

Pomysł na bardzo małą łazienkę - jak optycznie powiększyć pomieszczenie?

Wybierając sanitaria, płytki, kolor ścian, czy dodatki warto kierować się nie tylko gustem, czy ograniczeniami wynikającymi z rozmiarów łazienki, ale dobrze jest też skupić się na optycznym powiększeniu pomieszczenia. Z pomocą przychodzą tutaj lustra, dzięki którym można stworzyć wrażenie większej przestrzeni. Także oświetlenie ma spore znaczenie. W sytuacji, gdy mamy niewielki metraż, warto postawić na punktowe oświetlenie sufitu. 

Co jeszcze optycznie powiększa łazienkę? Bardzo mała łazienka nie jest wnętrzem, w którym można stosować eksperymenty, podczas których będziemy mieszać style i kolory. Tutaj lepiej postawić na spójne, stonowane kolory oraz subtelne dekoracje - całość ma być wyważona, uporządkowana i dyskretna.

Aby nie stworzyć łazienki o surowym i zimnym wnętrzu, warto postawić na barwne akcenty, takie jak drewniane blaty umywalkowe, kosze wiklinowe, czy ręczniki oraz inne akcesoria w ciepłych kolorach. W niektórych sytuacjach, jeśli umożliwia nam to metraż, sprawdzą się nawet rośliny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium