Jak urządzić funkcjonalną łazienkę na poddaszu?

Jak urządzić funkcjonalną łazienkę na poddaszu?

Jak urządzić funkcjonalną łazienkę na poddaszu?

Poddasze to niezwykle klimatyczne miejsce, które ma niepodrabialny urok. Przytulne wnętrze doskonale nadaje się na sypialnię bądź łazienkę. Niestety, choć zmiana aranżacji poddasza na sypialnię jest w miarę proste, to stworzenie funkcjonalnej łazienki jest już większym wyzwaniem. Jak przemienić poddasze w praktyczną i stylową łazienkę? Tego dowiesz się z naszego nowego wpisu. 

Prysznic czy wanna?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań. Czy wanny pasują do łazienek na poddaszu? A może kabina prysznicowa będzie lepszym rozwiązaniem? Tak naprawdę możesz zdecydować się na jedno z tych rozwiązań, jeśli weźmiesz pod uwagę kilka kwestii. 

W przypadku prysznica największym wyzwaniem jest znalezienie dogodnego miejsca na kabinę. Czasami trudno jest odpowiednio zagospodarować przestrzeń – z jednej strony jesteś ograniczony przez skosy i belki stropowe, z drugiej lokalizację dyktuje umiejscowienie pionu kanalizacyjnego. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem dla łazienek urządzonych na poddaszu są kabiny typu walk-in. Wyposażone są one w system wydzielający przestrzeń poprzez taflę bezpiecznego szkła oraz wsporników. Co więcej, kabiny tego typu mają opcję docięcia drzwi prysznicowych do skosu, dzięki czemu możesz swobodnie kreować przestrzeń prysznicową. Warty odnotowania jest także fakt, że wysokość montażowa kabiny wynosi zazwyczaj 200 cm. Jeśli więc sytuacja instalacyjna to umożliwia, eksperci zalecają zastąpienie tradycyjnego brodzika prysznicowego odwodnieniem liniowym oraz zlicowanie podstawy prysznica z płaszczyzną posadzki. 

Jak wygląda sprawa z wanną? Najlepszym rozwiązaniem są wanny wolnostojące bądź asymetryczne. W ich przypadku trzeba zwrócić uwagę na odległość skośnego sufitu od poziomu posadzki. Przyjmując, że wanna bez nóżek ma wysokość 40-50 cm, a człowiek w niej siedzący ma czubek głowy na wysokości 95-110 cm, to wychodzi na to, że co najmniej w takiej odległości od poziomu posadzki powinien znajdować się sufit w najniższym miejscu nad wanną. 

Wysokość ścianki kolankowej w łazience na poddaszu

Niezwykle istotną kwestią jest też wysokość ścianki kolankowej – ścianki dobudowanej na wieńcu ostatniej kondygnacji budynku, która ma na celu podnieść dach i tym samym zwiększyć powierzchnię użytkową poddasza. Przyjęło się, że jej wysokość – aby można było swobodnie korzystać z łazienki – powinna wynosić minimum 130 cm. 

Jak wykorzystać trudno dostępne strefy? 

Przestrzeń znajdująca się bezpośrednio pod skosami jest strefą trudno dostępną. Aby maksymalnie wykorzystać i zagospodarować miejsce, warto wykorzystać tę przestrzeń pod kątem zabudowy meblowej. Co to oznacza? Między innymi to, że możesz traktować te miejsca jako schowek bądź przestrzeń, na której położysz kosmetyki, akcesoria toaletowe, czy też ręczniki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium