Jak wybrać odpowiednią wannę?

Jak wybrać odpowiednią wannę?

Na rynku dostępnych jest wiele, różnorodnych modeli wanien – małych, dużych, do montażu na stelażu oraz wolnostojących, na nóżkach. Na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu? Jaka wanna sprawdzi się w niewielkiej, a jaka w dużej łazience?

Z jakich materiałów wykonuje się wanny?

Pierwszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę przy wyborze wanny, jest materiał, z którego jest ona wykonana. Do wyboru mamy:

  • wanny żeliwne – solidne, ale bardzo ciężkie, co utrudnia ich wnoszenie i przestawianie,
  • wanny stalowe (metalowe lub emaliowane) – dostępne w wielu wariantach, stosunkowo tanie i odporne na uszkodzenia, jednak woda stygnie w nich szybko, a jej nalewanie powoduje sporo hałasu,
  • wanny akrylowe – lekkie, odporne na rdzę i przebarwienia, lecz mało odporne na zarysowania,
  • wanny ze sztucznego marmuru – wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i łatwo nagrzewające się, lecz bardzo drogie i ciężkie.

Jak widać, każdy z materiałów, stosowanych do produkcji wanien, ma swoje wady i zalety – odpowiedni materiał należy więc dobrać, opierając się na własnych preferencjach  i potrzebach.

##23078651,23078653,23078634##

Kształty i formy

Wanna powinna być jak najlepiej dopasowana do dostępnej w łazience przestrzeni – jest to szczególnie istotne w przypadku niewielkich pomieszczeń. Z tego względu, należy dobrać wannę do optymalnego miejsca jej montażu – najczęściej spotyka się:

  • wanny narożne – ustawiane wzdłuż dwóch narożnych ścian, idealne do małych łazienek,
  • wanny przyścienne – montuje się je wzdłuż jednej lub dwóch ścian,
  • wanny wolnostojące – stworzone z myślą o dużych łazienkach, ustawiane zwykle na środku pomieszczenia.

Najbardziej uniwersalna i najczęściej spotykana jest wanna prostokątna, przeważnie montowana jako przyścienna. Coraz większą popularnością cieszą się również bardziej fantazyjne kształty – wśród wariantów wolnostojących spotkać można m.in. wanny owalne, okrągłe, na planie trapezu czy pięcio- lub sześciokąta.

Montaż i zabudowa

Większość modeli, w szczególności mniejszych, montowanych jest na specjalnym, dołączonym do produktu stelażu wanny. Składa się on z opartych na nogach szyn, na których ustawia się wannę. Spotyka się również warianty z nóżkami – najczęściej w ten sposób montowana jest wanna wolnostojąca w stylu retro.

W większości przypadków, wannę po zamontowaniu należy jeszcze zabudować. W zależności od preferencji, można zdecydować się na:

  • gotową obudowę, wykonaną z laminatu, akrylu, drewna lub szkła – idealnie dopasowaną do konkretnego modelu wanny, łatwą w montażu i demontażu,
  • obudowę murowaną – najczęściej spotykaną, przeważnie wykończoną pasującymi do wystroju łazienki płytkami,
  • obudowę z płyt kartonowo-gipsowych – wykonuje się ją w systemie suchej zabudowy, z wodoodpornych płyt, które przeważnie się kafelkuje.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium