Jak wyczyścić fugi w łazience

Jak wyczyścić fugi w łazience

Jednym z najczęstszych problemów, który napotyka się w łazience jest kwestia brudnych fug. Problem ten dotyka nie tylko posiadaczy wiekowych łazienek, których doczyszczenie jest problematyczne ze względu na długoletniość użytkowania. W miarę nowych łazienkach czy kuchniach, a także pomieszczeniach gospodarczych oraz innych miejscach, gdzie powierzchnie pokryte są kafelkami również można dostrzec zabrudzenia fug. Wynikają one z codziennego użytkowania, są idealnym miejscem do gromadzenia się resztek mydła, rdzy, tłuszczu czy osadu wapiennego. Częstym problemem są także grzyby i pleśń, a także liczne przebarwienia. Czym najlepiej usunąć zabrudzenia z fug i w jaki sposób? Jak wyczyścić fugi na podłodze domowymi sposobami? Podpowiemy Ci najlepsze metody na to jak umyć fugi, aby przestrzeń znów była czysta i zachęcająca do użytkowania. Podpowiemy jak wyczyścić fugi w łazience i pozbyć się brudu domowymi sposobami.

Jak wyczyścić fugi domowym sposobem?

Każdy dobrze zdaje sobie sprawę, że łazienka i kuchnia to pomieszczenia, w których najczęściej są ułożone płytki, a także miejsca bardzo wilgotne i podatne na zanieczyszczenia. Dlatego często zadaje się pytanie jak wyczyścić fugi na podłodze domowymi sposobami. Postawienie na tego typu metody daje stosunkowo szybkie efekty, są one również gwarancją bezpieczeństwa, ponieważ nie używa się środków chemicznych. Istnieje kilka najbardziej skutecznych metod jak wyczyścić fugi.

Czyszczenie fug wodą utlenioną z sodą

Jednym z najpopularniejszych sposobów jest czyszczenie fug mieszanką wody utlenionej i sody. Oba składniki są bardzo łatwo dostępne. Wodę dostaniesz w aptece, natomiast sodę w każdym sklepie spożywczym. Najprościej jest zmieszać te dwa składniki, aż do powstania gęstej pasty. Należy ją szczoteczką nałożyć na na fugi i pozostawić tak na 20 minut. Później mocno przyciskając szczoteczkę trzeba wyczyścić fugi, a nadmiar pasty usunąć mokrą ściereczką.

Czyszczenie fug octem

Na zabrudzenia związane z plamami, rdzą, kamieniem czy tłuszczem dobrze sprawdzi się również zastosowanie roztworu przygotowanego na bazie octu. Mieszankę octu i wody przygotować należy w proporcjach 100 ml octu i 100 ml wody oraz wsypać opakowanie sody oczyszczonej. Tak przygotowaną pastę nanieść na zabrudzone fugi i odczekać 30 minut. Na koniec powierzchnię dokładnie spłukać wodą.

Czyszczenie fug proszkiem do pieczenia

Jednym z najtańszych i sprawdzonych sposobów zastosowanie mieszaniny proszku do pieczenia z niewielką ilością wody. Taką pastę trzeba nanieść na fugi. W przypadku czyszczenia fug na podłodze wystarczy zmoczyć kafelki i posypać proszkiem do pieczenia. Po około pół godzinie i dokładnym czyszczeniu, pozostałości pasty trzeba usunąć wilgotną ściereczką.

Polecamy nasze środki czyszczące

Jak wyczyścić białe fugi?

Jak wyczyścić białe fugi? Wydaje się to bardzo trudnym zadaniem, w końcu dobrze wiemy, że przebarwienia na jasnych kolorach pojawiają się bardzo szybko i są trudne do usunięcia. Jednak do czyszczenia białych fug nie potrzebujesz specjalnych środków chemicznych czy wymyślnych technik. W takim przypadku dobrze sprawdzą się domowe sposoby. Najbardziej popularnym preparatem do czyszczenia białych fug jest pasta z cytryny i grubo-ziarnistej soli.

Aby uzyskać oczekiwaną pastę trzeba sok z cytryny wymieszać z solą, aż uzyska odpowiednią konsystencję. Taką mieszankę wcierasz w fugi, pozostawiasz na około 20 min i zmywasz wodą lub wilgotną szmatką. Drugim niezawodnym sposobem na to jak wyczyścić białe fugi jest stworzenie mieszanki wybielacza z octem w proporcjach 1:1. Ważne, aby do takiego roztworu dosypać odpowiednią ilość sody oczyszczonej, aż do momentu powstania gęstej pasty. Ciekawym life hakiem, który przedłuży biały efekt na fudze jest przetarcie jej woskiem.

Jak usunąć pleśń i grzyb z fug?

Kolejnym dotkliwym problemem w kwestii fug jest często pojawiający się grzyb oraz pleśń. Jak wyczyścić fugi z grzyba? W takim przypadku warto ponownie postawić na domowe sposoby. Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj postawienie na mieszaninę octu z sodą oczyszczoną oraz cytryną. Po ich wspólnym wymieszaniu przygotowaną pastę należy nanieść na fugi pokryte grzybem bądź pleśnią.

Bez oporów trzeba roztwór na fugach pozostawić na całą noc, a rano powinien Cię zastać zadowalający efekt. Jednak to, w jaki sposób usunąć pleśń i grzyb z fug to nie definitywne rozwiązanie problemu. Warto zastanowić się, jaka jest przyczyna problemu. Pojawiającym się grzybom i pleśni można zaradzić już na samym początku, poprzez zakupienie fug, których producenci gwarantują odporność na powstawanie grzybów i pleśni.

Jak wyczyścić fugi po remoncie?

Kwestia czyszczenia fug po remoncie, wykonanym przez profesjonalną ekipę remontową jest bardzo prosta. Ponieważ w takim przypadku pierwsze czyszczenie przeprowadza ekipa budowlana. Z racji swojej profesji używają oni do tego celu środków o odpowiednim odczynie. Dlatego na początek warto odpuścić sobie korzystanie z inwazyjnych detergentów.

Odpowiedź na pytanie jak wyczyścić fugi po remoncie zależy od rodzaju używanych fug. Fugi cementowe wymagają początkowego wstrzymania się od ingerencji, a w czasie używania środków mających słabe kwasy organiczne. Fugi epoksydowe, wyróżniają się swoim bardzo szybkim zasychaniem, dlatego w ich przypadku można stosować roztwór wody i alkoholu etylowego.

Jakich użyć narzędzi do czyszczenia fug?

To, jak czyścić fugi i efektywność danych metod nie zależy jedynie od użytych roztworów. Jedną z kluczowych ról odgrywają tutaj używane narzędzia. Podstawowym popełnianym błędem jest postawienie na ostre narzędzia, które w zamyśle używającego mają przynieść szybki i zamierzony efekt, a w rzeczywistości jedynie tworzą więcej szkód i problemów. użycie noży czy druciaków jedynie co gwarantuje to rysy i żłobienia na fudze. Dlatego do czyszczenia takich delikatnych miejsc jak fugi warto użyć szczoteczek, które mają miękkie włosie.

Na rynku można znaleźć specjalistyczne szczoteczki przeznaczone specjalnie do tego celu. Charakteryzują się one wąską główną oraz wydłużoną główną, dzięki czemu świetnie przylegają do miejsca czyszczenia, a także są wygodne i poręczne. Dobrym narzędziem będzie też gąbka do mycia naczyń czy szczoteczka do zębów z miękkim włosiem. Często do czyszczenia używa się różnego rodzaju past i konieczne jest ich późniejsze zebranie.

Do tego typu czynności warto zaopatrzyć się w ściereczki kuchenne bądź bawełniane szmatki, które dają nam gwarancję delikatności i pozostawią po sobie idealnie gładkie fugi. Warto zainwestować w odpowiednie narzędzia, a nie tylko preparaty, nauczyć się odpowiedniej techniki czyszczenia, a czasem nawet znaleźć przyczynę problemu.

https://plytkilazienki.pl/pl/akcesoria-lazienkowe/srodki-czyszczace

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium