Zużycie wody prysznic a wanna - ile wody zużywa prysznic?

Zużycie wody prysznic a wanna - ile wody zużywa prysznic?

 W trakcie rozmów o ekologii i oszczędności finansowej często podnosi się kwestię oszczędzania wody. Krótsze kąpiele, zakręcanie wody, gdy nie jest potrzebna czy wprowadzenie bezmięsnych posiłków do codziennego jadłospisu to jedynie wybrane aspekty zmian w myśl ekologii. Co zatem zrobić, by przynieść realną korzyść zarówno środowisku, jak i sobie? Pokażemy, co zużywa więcej wody - wanna czy prysznic, a dodatkowo przedstawimy patenty na branie kąpieli, które znacznie oszczędzają wodę i obniżają miesięczne rachunki!

Ile wody zużywa prysznic?

Chyba każdy z nas myśli, że prysznic zużywa zdecydowanie mniej wody niż wielogodzinne kąpiele w wannie. Jednak czy aby na pewno? Pierwszym krokiem, który powinien podjąć klient zwracający uwagę na oszczędność finansową, jest zapoznanie się z przepływem poszczególnego modelu słuchawki prysznicowej. Najpopularniejszy typ słuchawki w prysznicu ma przepływ oscylujący wokół 5-9 litrów na minutę, a w przypadku deszczownic wartość nieznacznie wzrasta do przedziału od 7 do 12 litrów na minutę. Ile średnio zużywa się wody pod prysznicem? Przeciętny prysznic (5-minutowy) zużywa ok. 40-50 litrów wody, co w perspektywie miesiąca daje nam kwotę ok. 20-30 złotych za miesięczne kąpiele dla jednego mieszkańca.

Ogólnie rzecz biorąc wpływ na zużycie, a co za tym idzie oszczędność wody ma wiele czynników - rodzaj zastosowanej słuchawki prysznicowej, długość i częstotliwość brania prysznica, intensywność strumienia wody, użycie termostatu i oczywiście cena za metr sześcienny wody. U każdego z nas cena za pojedynczą kąpiel będzie odmienna - jednak istnieje szereg sposobów na to, by skrócić czas spędzany pod prysznicem i zaoszczędzić wodę wraz z pieniędzmi. 

##23072309,23060396,23078351##

Ile kosztuje kąpiel w wannie?

W przypadku brania kąpieli warto zauważyć, że możliwości zużycia wody jest tutaj znacznie więcej. W zależności od tego, czy i jak często bierzemy relaksującą kąpiel, czy jednak preferujemy krótki, ale skuteczny prysznic, ceny za jednorazową kąpiel mogą się znacząco różnić. Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje kąpiel w wannie, musi być rozłożona na dwa sposoby: 1. przewagę brania częstych kąpieli w wannie 2. przewagę brania krótkiego prysznica. W pierwszym przypadku - przeciętnych rozmiarów wanna mieści w sobie ok. 120-150 litrów, a co za tym idzie koszt pojedynczej kąpieli, mieści się w granicy kilku złotych - ok. 2-3 (wszystko zależy od stawki za wodę w poszczególnym mieście). W drugim przypadku zużycie wody jest zdecydowanie mniejsze - prysznic w wannie to zaledwie 40 litrów zużytej wody, generując koszt na poziomie około złotówki. I choć różnice w jednostkowych cenach nie wydają się znacząco różnić, to w skali całego roku koszty rachunków za wodę mogą się różnić o nawet 600 złotych!

Zużycie wody prysznic a wanna

Ze względu na funkcjonalność wanny i możliwości, które nam daje cena za miesiąc jej użytkowania może się znacząco różnić, jednak bezapelacyjnie prysznic w porównaniu do kąpieli w wannie zużywa zdecydowanie mniej wody, generując niższe rachunki za wodę. Prysznic oznacza zarówno krótszy czas trwania kąpieli, jak i mniejsze zużycie wody, dlatego jeżeli zależy Ci na oszczędności i ekologii - to ta opcja jest dla Ciebie. 

W związku z tym, o czym wspomnieliśmy w dwóch poprzednich paragrafach rachunki za wodę, można kontrolować poprzez oszacowanie średniego zużycia wody za jednostkową kąpiel, miesiąc, rok itd. Warto zapoznać się z dotychczasowymi rachunkami oraz stawką za metr sześcienny wody zgodną z miejscem naszego zamieszkania, a następnie porównać je z naszymi wyliczeniami - w ten sposób można łatwo obliczyć, ile wody zużywa jeden domownik w skali np. miesiąca. Jeżeli niepokoją Cię rachunki za wodę, a jesteś posiadaczem wanny, to warto rozważyć częstsze prysznice przez miesiąc - w ten sposób sprawdzisz, czy rachunki za media znacząco zmaleją. 

Jak oszczędzać wodę pod prysznicem?

  • Ustaw budzik na czas 5-6 minut - w ten sposób ograniczysz czas zażywania kąpieli i będziesz mógł kontrolować zużycie wody za jednostkowy prysznic.
  • Pamiętaj o tym, by czynności niewymagające użycia wody, wykonywać bez niej. Co to oznacza w praktyce? Mydlenie ciała, mycie włosów, nakładanie odżywki, golenie się, mycie zębów - każdą z tych czynności można wykonać bez włączonego strumienia wody. 
  • Polub się z chłodniejszą wodą - dlaczego? Koszt metra sześciennego za nieogrzaną wodę jest po prostu niższy niż w przypadku ciepłej. 
  • Postaraj się o montaż słuchawki w wygodnej, choć niższej pozycji - skrócony dystans między zawieszoną słuchawką a naszym ciałem pozwoli zaoszczędzić wodę. 

Warto również rozważyć opcję zakupu termostatu, czyli urządzenia utrzymującego określoną temperaturę wody. Montaż termostatu do baterii pozwala na zaoszczędzenie rachunków za wodę o nawet kilkaset złotych (w skali roku), a dodatkowo podnosi komfort brania kąpieli. Z termostatem nie musisz się martwić o nagłą i nieprzyjemną zmianę temperatury wody. Na rynku istnieją również inne rozwiązania mające na celu redukcję kosztów za wodę, np. baterie ze specjalną dyszą, która odpowiada za niski przepływ wody, przy stosunkowo mocnym strumieniu. 

Rozwiązań, które ograniczają zużycie wody i pozwalają zredukować rachunki za media możesz z powodzeniem szukać na stronie naszego sklepu plytkilazienki.pl!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium